Julemarked på Engestofte Gods

Markedstype:

Julemarked

Adresse:

Søvej 10, 4930 Maribo

Stedbeskrivelse:

Julemarkedet finder sted i den gamle avlsgård samt de historiske avlsbygninger.

Inden-/udendørs:

Inden- og udendørs

Kommune:

Lolland

Arrangør:

Engestofte Gods

Periode:

05-12-2026 til 06-12-2026

Åbningstid:

lørdag og søndag 10-16

Entrébetaling:

75 kr for voksne. Børn under 12 år kr 35,-

Antal stadepladser:

101-200

Beskrivelse

Traditionen tro afholdes der hvert år julemarked på Engestofte Gods. Julemarkedet finder sted lørdag og søndag d. 5.-6. december 2026 begge dage fra kl. 10.00.-16.00.

Julemarkedet nomineret til 'Danmarks Bedste' af OplevDanmark og og ikke uden grund! Det er Lolland Falsters største julebegivenhed.

Et væld af stader, julemandens værksted, Luciaoptog og meget mere , giver en hel særlig magisk julestemning. I kan finde årets julegaver blandt et rigt udvalg af brugskunst, dekorationer, keramik, smykker, blomster, nisser og alt hvad ens julehjerte ellers kan begære.

På Engestofte er der også masser af tilbud til børnene. De kan b.l.a. klippe/klistre og lege i børnenes " eventyrcafe". Børnene kan også komme over og besøge selveste julemanden i det gamle vandtårn.

I kan finde masser af god mad i caféerne. Prøv blandt andet Engestoftes legendariske flæskestegssandwich eller deres ægte gløgg med en ekstra skvat rom.

For ansøgning om stadeplads kontakt: le@engestofte.dk

Kræmmeroplysninger

Kontaktperson:

Lise Egeskov

Telefonnummer:

26806169

Telefontid:

10-16 hverdage

Stadepriser:

fra 950 + moms

Priser på strøm:

inkl.

Oplysninger om stadepladser:

En standard stand måler 3x3 meter inkl strøm

Sidste frist for bestilling:

4. december 2026

Der må ikke handles med:

tilberedt mad og drikke

Besøgende sidste år:

6500

Kræmmere/stader sidste år:

103